Szybkie budowanie Zespołu

W projektach, które prowadzę nie mam dużego wpływu na dobór Zespołu. Oczywiście staram się zapewnić właściwe doświadczenie i zestaw umiejętności Zespołu, ale nie mogę wskazywać konkretnych nazwisk. W związku z tym Zespół to zwykle grupa ludzi, która w danym składzie pracuje po raz pierwszy. W każdym z projektów należy budować Zespół od nowa. Jednocześnie Klienci oczekują wyników od początku projektu. W organizacjach, które mają doświadczenia ze zwinnymi projektami łatwiej przekonać decydentów, że Zespół potrzebuje kilku sprintów, żeby się rozpędzić.

Co zatem zrobić, żeby szybko zbudować Zespół, który na początku współpracy nie będzie potykał się o swoje sznurówki? Jest wiele pomysłów, poniżej wymienię kilka, które uważam za szczególnie istotne:

  • Zapewnić czas na przygotowanie – szkolenia, poznanie zagadnień biznesowych, poznanie Klienta
  • Wykorzystać pierwsze zadania i planningi na integrację Zespołu. Lider powinien być obecny –  facylitować i wspierać, ale Zespół powinien wspólnie pracować koncepcyjnie
  • Jasno określić zasady współpracy i oczekiwania wobec Zespołu
  • Na początku mocniej wchodzić w szczegóły i pomagać rozwiązywać problemy blokujące lub spowalniające postęp prac.
  • Jak najmocniej włączać Klienta w współpracę, aby zobaczył od środka jak pracują Zespoły

Jednym zdaniem powiedziałbym, że bardzo ważny jest widoczny lider, który szybko podejmuje decyzje, zaraża proaktywnością i entuzjazmem oraz pokazuje, że nie ma problemów nie do rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *