Koperta

„Jesteś tak dobry jak Twoja ostatnia koperta” mawiał Silvio Dante z nieśmiertelnego serialu Rodzina Soprano. Każdego tygodnia, każdy z Kapitanów rozliczał się z Bossem. Nieważne co było miesiąc temu, rok temu. Cały czas musieli udowadniać swoją przydatność do organizacji i zapewnić odpowiednią grubość koperty.

Szczęśliwie firmy doradcze i IT to nie organizacje paramilitarne i model zarządzania różni się od tego, na którym bazowała grupa z New Jersey (a przynajmniej taką mam nadzieję). Mimo to, głęboko wierzę, że słowa Silvio są aktualne również w mojej dziedzinie. Osoba odpowiadająca za projekt lub Zespół powinna każdego dnia napędzać swoje otoczenie. Zawsze trzeba robić coś bardziej, stawiać krok dalej i nie popadać w samozadowolenie.

Zdarzało mi się, że o tym zapominałem. Czułem się wystarczająco komfortowo z tym jak idzie projekt, jaką mam rolę w Zespole i traciłem koncentrację na celu. Na szczęście wtedy pojawiały się nowe osoby w Zespole, które nie miały pojęcia co było wczoraj i miesiąc temu. One oceniały wartość jaką wnoszę na podstawie mojej ostatniej koperty… Ich spojrzenie mówiło „Super, ale co Ty tu właściwie robisz dobry człowieku?”. To była wspaniałą lekcja pokory i zastrzyk motywacji.

Niezależnie od tego jak dojrzały jest Zespół i jak starannie ułożony jest projekt, zawsz jest pole do poprawy. Czasami należy przedefiniować cel, zmienić strategię lub po prostu zoptymalizować fragment procesu wytwórczego. Rolą lidera jest dawanie przykładu zaangażowania i koncentracji, niezależnie od etapu projektu.

PS. Rodzina Soprano to najwspanialszy serial wszechczasów i gorąco go polecam. Jeżeli czujesz się komfortowo z angielskim to polecam oglądać bez lektora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *